Ako poraziť blokovanie VPN

Jedným z problémov, ktorým niektorí ľudia čelia, je to, že ich sieť VPN je blokovaná.

Dôvodov na blokovanie sietí VPN je niekoľko:

Reštriktívne krajiny

Čína, Spojené Arabské Emiráty a Irán implementujú určitú formu blokovania VPN, pretože nechcú, aby ľudia používajúci VPN obchádzali ich snahy o cenzúru internetu.

Školské siete

Školské siete niekedy blokujú VPN z dvoch dôvodov. Po prvé, chcú mať možnosť monitorovať všetko, čo robíte online, čo je samozrejme pre nich jednoduché, ak nepoužívate sieť VPN. Po druhé, chcú blokovať torrenting, streamovanie a iné činnosti, ktoré si vyžadujú veľkú šírku pásma. Sieť VPN vám umožňuje ľahko obísť tieto obmedzenia (a získať prístup k blokovaným webovým stránkam).

Pracovné siete

Pracovné siete často blokujú siete VPN z rovnakých dôvodov, aké sú uvedené vyššie: zamestnávatelia chcú kontrolovať a monitorovať online aktivity svojich zamestnancov.

VPN služby si s blokovaním vedia poradiť

Existuje mnoho spôsobov, ako kopnúť cenzúru do zadku a obísť blokovanie VPN. Pozrime sa na niektoré z nich podrobnejšie.

Aj keď je na trhu k dispozícii veľa sietí VPN, nie všetky dokážu obísť geografické bloky. Preto je dôležité vedieť si vybrať tú, ktorá to dokáže. Kvalitná VPN služba by na boj s cenzúrou mala mať k dispozícii:

  • Obrovskú flotilu serverov. Pokiaľ ide o servery – čím viac, tým lepšie. Je to preto, že ak jeden server neodblokuje obsah, máte k dispozícii veľa ďalších.
  • Zahmlené servery. Zahmlievanie premávky znamená skrytie skutočnosti, že používate sieť VPN. Pomáha to oklamať stránky a platformy, aby si mysleli, že sa fyzicky nachádzate v krajine, kde je ich obsah povolený, a teda k nemu máte prístup bez obmedzení.
  • Výber z viacerých protokolov. VPN by mala umožniť vybrať si protokol, s ktorým sa chceme pripojiť. Minimálne by mala byť k dispozícii dvojica OpenVPN a WireGuard. Niektoré služby dokonca ponúkajú vlastné protokoly, špeciálne určené na skrytie VPN prevádzky.

Najlepším spôsobom, ako obísť blokáciu VPN, je použitie tzv. kamuflážneho módu. Služba VPN v podstate skryje prenos VPN za štandardné HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) šifrovanie. Podobne ako keď sa pripájate cez port 443 k webovej stránke svojej banky.

Niektoré VPN ponúkajú priamo kamuflážne servery a iné zasa ponúkajú vlastný protokol. Nižšie je uvedený príklad služby VyprVPN, ktorá používa protokol Chameleon (založený na OpenVPN) na obídenie blokácie VPN:

vpn chameleon

Pokiaľ sa však nenachádzate v oblasti, v ktorej sa siete VPN aktívne blokujú, nemali by ste používať kamuflážny mód, pretože by to mohlo spomaliť vaše pripojenie.

Chcete začať používať VPN ihneď? Odporúčame vyskúšať službu NordVPN. Táto služba má veľa možností a ponúka silné zabezpečenie. V našich testoch obstála vynikajúco a získala od nás ocenenie Excelentná VPN služba.

NordVPN

3,69 € 11,99 €
Zľava viac ako 60% pri dvojročnom predplatnom cez portál VPN365.SK

1. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN?
2. časť sprievodcu VPN službami – Ako funguje VPN?
3. časť sprievodcu VPN službami – Prečo mám používať VPN?
4. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby bezpečné?
5. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby legálne?
6. časť sprievodcu VPN službami – Ako používať VPN služby?
7. časť sprievodcu VPN službami – Výkon a rýchlosť VPN služieb
8. časť sprievodcu VPN službami – Protokoly a šifrovanie pri VPN službách
9. časť sprievodcu VPN službami – Protokolovanie aktivít pri VPN
10. časť sprievodcu VPN službami – Čo je Multi-hop VPN
11. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN Kill Switch
12. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to rozdelený VPN tunel
13. časť sprievodcu VPN službami – Blokovanie VPN služieb (nachádzate sa tu)
14. časť sprievodcu VPN službami – VPN a Tor

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo